Kurs Muzyczny Gorlice 2014, Mistrzowskie Kursy Muzyczne, Smyczkowe Kursy Muzyczne, Wirtuozowskie Kursy dla Kwartetów Smyczkowych, Włodzimierz Promiński skrzypce, Andrzej Kordykiewicz skrzypce, Piotr Richert altówka, Roman Hoffmann wiolonczela, Halina Promińska fortepian, Biuro Koncertowe Haliny Promińskiej

Mistrzowski Kurs Muzyczny Gorlice

Mistrzowski Kurs Muzyczny Gorlice 2017

dla skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów,
zespołów kameralnych

facebook

Wykładowcy

Włodzimierz Promiński  skrzypce, kameralistyka

Włodzimierz Promiński - skrzypce, kameralistyka

Urodził się w Opolu w 1958 roku. Tam ukończył z wyróżnieniem podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie skrzypiec Karola Reimana. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Franciszka Jurysa. Uczelnię tę ukończył w 1983 roku otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. u Olega Krysy, Zachara Brona, Roberta Mastersa, Vladimira Avramowa. Po ukończeniu studiów w Warszawie, kontynuował naukę w dziedzinie muzyki kameralnej w Hochschule für Musik w Kolonii w klasie prowadzonej przez Amadeus Quartet, potem w Berlinie pod kierunkiem prof. Eberharda Feltza i w Detmold w Hochschule für Musik u prof. Ernsta Mayer–Schierninga. W 1984 roku założył KWARTET CAMERATA i jest jego I skrzypkiem. Jako kameralista jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 I nagroda). Występy z zespołem w znanych ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Ameryki, udział w festiwalach międzynarodowych oraz nagrania płytowe spotkały się z dużym uznaniem publiczności i krytyków. Za swą działalność otrzymał w 1991 roku Nagrodę Artystyczną Młodych im. St. Wyspiańskiego. Nagrania płytowe, jakich wraz z Kwartetem Camerata dokonał dla wytwórni fonograficznych w Belgii, Niemczech i Polsce przyniosły mu szereg wyróżnień, wśród nich tytuł Płyty Roku 1995 polskiego miesięcznika „Studio” (nagranie kwartetów Schuberta dla firmy DUX), Diapason d'Or (1994) za muzykę kameralną Gillaume Lekeu nagraną w firmie Ricercar oraz oraz „Pizzicato Supersonic Award” w Luksemburgu (2009).

Wraz z zespołem był wielokrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, a w 1999 roku został jej laureatem. W 2004 roku otrzymał z rąk Ministra Kultury odznaczenie „Zasłużony działacz kultury”, a w 2009 roku brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2008 uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej.  Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalno–Pedagogicznego w Białymstoku. Prowadzi też klasy skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych im. G. Bacewicz w Warszawie oraz w ramach kursów  mistrzowskich w Gorlicach, Głuchołazach i Pułtusku. Jest członkiem Prezydium Rady Akademii Fonograficznej i pełnomocnikiem ds. koncertowych rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Kameralnej.
 

Andrzej Kordykiewicz  skrzypce, kameralistyka

Andrzej Kordykiewicz - skrzypce, kameralistyka

Ukończył Akademię Muzycznej w Warszawie w klasie Magdaleny Rezler. Występował jako solista w Polsce, Czechach i Niemczech. Jako kameralista w większości krajów Europy, a także w Ameryce Północnej, Azji i Afryce.

Był wyróżniony nagrodą im. St. Wyspiańskiego. Wielokrotnie nominowany do nagrody „Fryderyki”, otrzymał ją w 1999 za nagranie wersji kameralnej „Czterech Pór roku” Antonio Vivaldiego.

Poza koncertami i nagraniami zajmuje się również pracą pedagogiczną. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Białymstoku. W dowód uznania otrzymał w 2003 roku od władz Gorlic symboliczne klucze do bram miasta a w marcu 2004 wraz z zespołem odebrał z rąk Ministra Kultury odznaczenie „Zasłużony działacz kultury”.
 

Piotr Reichert  altówka, kameralistyka

Piotr Reichert - altówka, kameralistyka

Jako stypendysta MKiS studiował w Akademii Muzycznej w Sofii w klasie altówki profesora Aleksandra Nejnskiego. Po ukończeniu studiów w 1981 roku wstąpił do Polskiej Orkiestry Kameralnej. Od roku 1988 jest członkiem Kwartetu Camerata. Z zespołem tym zdobył szereg nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, m. in. w Paryżu (1990 r. — I nagroda), w Monachium i w Tokio.

Jako kameralista dokonał wielu nagrań dla rozgłośni radiowych i firm płytowych w kraju i za granicą. Zajmuje się działalnością pedagogiczną, jest profesorem i prowadzi klasę altówki na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na jego Białostockim Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym.
 

Roman Hoffmann  wiolonczela, kameralistyka

Roman Hoffmann - wiolonczela, kameralistyka

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza. Studia kontynuował w Hochschule für Musik w Köln i Detmold oraz w Hans Eisler Hochschule für Musik w Berlinie.

Brał udział w wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Prof. Ivana Monigettiego, Milosa Sadlo, Michaela Flaksmana i Fiodora Drużynina. Od 1984 r. jest członkiem Kwartetu Camerata.

Roman Hoffmann jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 — I nagroda). Występował w znanych ośrodkach muzycznych Europy, USA i Japonii.

Działalność Romana Hoffmanna została uhonorowana w 1991 roku przyznaniem nagrody im. St. Wyspiańskiego, a w 1995 był nominowany do nagród „Paszport Polityki” oraz „Fryderyk 95” (za nagranie kwartetów Schuberta) i „Fryderyk 97” (za płytę z muzyką Smetany i Dworzaka), a w roku 1999 zdobył to trofeum w kategorii muzyki kameralnej za płytę „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego. W 2009 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Poza koncertami i nagraniami, Roman Hoffmann zajmuje się również pracą pedagogiczną: prowadzi zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach, jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku. W roku 2013 otrzymał tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej.
 

Pianistki

Halina Promińska

Halina Promińska (pianistka)

Studia ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Bożeny Szymonowicz. Brała udział w mistrzowskich kursach pianistycznych, m.in. w Nysie i Weimarze. Jako akompaniatorka uczestniczyła w Międzynarodowych kursach Muzycznych w Łańcucie w klasie prof. Zenona Brzewskiego oraz Zachara Brona. Jest współorganizatorem Festiwalu Muzyki kameralnej na Bielanach w Warszawie oraz corocznych zimowych mistrzowskich kursów dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach.
 

Elżbieta Jarszewska–Kordykiewicz

Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz (pianistka)

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Bronisławy Kawalli. Już w czasie studiów prowadziła ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów m.in. M. Flaksmana i T. Nikołajewą. Po ukończeniu studiów kontynuowała działalność koncertową współpracując z Krajowym Biurem Koncertowym i Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Podjęła również pracę pedagogiczną — od wielu lat jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Warszawie. Współpracuje z wybitnymi muzykami koncertując w kraju i za granicą. Nagrywała dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, a także dla firmy płytowej DUX.
 

 

Anna Misior

Anna Misior (pianistka)

Współpracowała z Mistrzowskim Kursem Muzycznym „Gorlice”
do roku 2012.

Jest absolwentką  Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli.

Kameralistykę studiowała pod kierunkiem prof. Macieja Paderewskiego.

Uczestniczyła w Mistrzowskich Kursach w Łańcucie pod kierunkiem prof. Maji Nosowskiej–Pasławskiej i prof. Kurta Lewina. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno–Pedagogicznym w Białymstoku  i w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie.
 

Paweł Sommer

Paweł Sommer (pianista)

Współpracował z Mistrzowskim Kursem Muzycznym „Gorlice”
w roku 2011.

W 2008 roku z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Anny Jastrzębskiej–Quinn i w klasie kameralistyki: prof. Jerzego Marchwińskiego, prof. Macieja Paderewskiego i adiunkt Iwony Mironiuk.

Pracował na stanowisku korepetytora chóru Filharmonii Narodowej pod kierunkiem prof. Antoniego Wita i prof. Henryka Wojnarowskiego.

Obecnie pracuje jako pianista akompaniator na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w klasie Izabelii Kłosińskiej i Artura Stefanowicza. Prowadzi również działalność pedagogiczną w ZPSM nr 1 w Warszawie.

Na zaproszenie prof. Barbary Halskiej pełnił funkcję pianisty–akompaniatora w czasie XII, XIII i XIV Międzynarodowego Kursu interpretacji w Nowym Sączu, akompaniował również na wielu innych międzynarodowych konkursach m. in. „Neue-Stimmen”.

Paweł Sommer współpracuje z wieloma wspaniałymi artystami: Anną Lubańską (festiwal Witolda Lutosławskiego - „Łańcuch VI”), Jerzym Knetigiem czy Ryszardem Karczykowskim.

Brał udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do spektaklu teatralnego „Dzieci mniejszego Boga” wystawianego m. in. w Teatrze Ateneum.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Rady Ministrów.
 

Projekt i wykonanie: Marcin.Odyniec.info©  |  Aktualizacja w